Royal cities

PLZEŇ

Ochutnat plzeňské pivo patří určitě k hlavním přáním návštěvníků Plzně. Čtvrté největší město České republiky toho ale nabízí mnohem víc.
Nejvyšší historickou věž, největší synagogu nebo nejrozsáhlejší přístupné podzemí. Jedno nej patří i řekám. Plzní protékají hned čtyři - Mže, Úhlava, Úslava a Radbuza. Ke jménu města neoddělitelně patří i průmyslový komplex Škoda Plzeň a jeho výrobky. A víte, že v Plzni můžete dokonce stát tváří v tvář dinosaurům?
 
  • DOPORUČUJEME
Pokud hledáte ubytování v hotelu nebo penzionu v Praze, navštivte portál Hotel-Ubytování. Portál, který nabízí tipy na ubytování v celé České republice, se jmenuje Ubytování online. Pro ty, kdo se chystají na Slovensko, je vynikající volbou rozcestník Ubytování Slovensko. Náš tip: Nejžádanější hotely pro dovolenou v létě.
Photogallery Náměstí
Náměstí
Photogallery Historické centrum
Historické centrum
Photogallery Synagoga
Synagoga
Photogallery Sady
Sady
Photogallery Širší centrum
Širší centrum
Photogallery Pivovar
Pivovar
 

Photogallery

Accomodation Plzeň : Hotel PURKMISTR

Hotel PURKMISTR

****
The Purkmistr Hotel **** is a part of the newly built in-house brewery Pivovarsky dvur Plzen complex that is located in a calm area of the Town Conservation Preserve "Selska naves" (Village square) in the Plzen - Cernice suburb.
Accomodation Plzeň : Hotel Palace

Hotel Palace

****
Luxury 4-star hotel in the centre of Pilsen, high quality of services, modern rooms, friendly staff and quiet atmosphere, that is Palace Hotel!
Accomodation Plzeň : Ibis Hotel Plzeň

Ibis Hotel Plzeň

***
Ibis Plzen is situated in a quiet part of the commercial zone Borská Fields in Pilsen. Modern and new hotel, which opened in August of 2009, is situated in the locality, which is in close proximity to the business community in Pilsen and Nýřany, University of West Bohemia, the shopping center field while Borská available downtown. Services complemented by friendly restaurants Sud & Cie and conference rooms and Radyne Chlum. Excellent accessibility and a large parking lot next to the hotel.
Accomodation Plzeň : HOTEL ROUDNÁ

HOTEL ROUDNÁ

***
The Roudná Hotel is located on the ancient "Saxon" road running from Plzeň via Žatec and the Krušné mountains to Saxony. The house, where our hotel is, was built in the style called "elektric" at the end of the 19th century by the Pašek family and is a part of a peculiar pilsner quarter of crafsmen, gardeners and merchants. Internet free of charge, fenced parking, nonstop reception! 
Accomodation Plzeň : Parkhotel Congress Center Plzeň

Parkhotel Congress Center Plzeň

****
Parkhotel Congress Center Plzeň is a new modern hotel in Pilsen that provides complete hotel services.


More accomodation
Prepared and maintained by SEAL, s.r.o. 2011 Copyright. plzen@kralovska-mesta.cz TOPlist